Get main
64%

18 hour(s) left

A packet of candy and a bar of chewing gum cost $1.10. The packet of candy costs $1 more than the chewing gum. How much does the chewing gum cost?

The Fact

When you weigh up all the options you have in front of you, you can come up with a solution or make a decision. This is a perfect example of being able to think logically.

Bank - this is the place where you will be happy to give borrowed money.... If you prove that you earn so much that you no longer need the money of the bank!