Get main
77%

18 hour(s) left

A packet of candy and a bar of chewing gum cost $1.10. The packet of candy costs $1 more than the chewing gum. How much does the chewing gum cost?

The Fact

When you weigh up all the options you have in front of you, you can come up with a solution or make a decision. This is a perfect example of being able to think logically.

I called to bank today and offered to credit them on the same terms and conditions. They said they won't. Go to get bank credit!